Розмір тексту

Чи потрібно виплачувати заробітну плату найманому працівнику, який проходить військову службу?

Трудовим законодавством передбачені важливі гарантії прав найманих працівників, які проходять військову службу. Однак, на жаль, непоодинокими є випадки коли роботодавці нехтують дотриманням вказаних гарантій, що призводить до грубих порушень прав таких осіб. Якщо працівник обізнаний зі своїми правами, то ризик їх порушення суттєво зменшується.

Отже, відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. 

Правило про збереження місця роботи і середнього заробітку поширюється також і на працівників, які зараховані до складу добровольчих формувань територіальних громад, за умови якщо вони виконують обов’язки з територіальної оборони у робочий час.

Підставою для збереження за працівником місця роботи і середнього заробітку є сам факт призову працівника або прийняття його на військову службу за контрактом. Для підтвердження цього факту працівнику або його родичам слід невідкладно повідомити роботодавця та надати відповідні документи: витяг з наказу або довідка про зарахування до списків військової частини, військовий квиток з відмітками про проходження служби, контракт добровольця територіальної оборони, повістка, інші документи, залежно від виду військової служби. Такі документи можна надіслати в електронному вигляді (електронною поштою, через месенджер) та в подальшому, бажано, надіслати на юридичну адресу роботодавця поштовим відправленням з описом вкладення.

Середній заробіток обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи працівника, що передують місяцю, в якому його було призвано на військову службу або прийнято на військову службу за контрактом (пункт 2 постанови КМУ від 08 лютого 1995 року № 100 “Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати”).

Виплата середнього заробітку покладається безпосередньо на роботодавця та здійснюється у тому ж порядку та в ті ж строки, що передбачені для виплати заробітної плати. 

Законодавство не передбачає обов’язку держави виплачувати роботодавцям компенсацію за виплату працівникам-військовослужбовцям середнього заробітку. Тому неправомірними є посилання власника або уповноваженого ним органу на те, що передумовою виплати середнього заробітку є отримання ним відповідних коштів від держави.

Згідно частини п’ятої статті 119 Кодексу законів про працю України місце роботи і середній заробіток зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими. 

Відповідно до роз’яснень Держпраці роботодавець не звільняється від обов’язку з виплати середнього заробітку працівнику-військовослужбовцю у разі коли останнього було призвано/прийнято на військову службу під час перебування у відпустці (в т.ч. відпустці без збереження заробітної плати) або під час призупинення дії трудового договору. Не є також підставою для не виплати середнього заробітку запровадження простою на підприємстві. 

На моїй сторінці у Facebook ви можете прочитати багато інформації щодо юридичних питань, які стосуються земельних, майнових, сімейних, трудових та інших відносин. Знайти корисні інструкції, а також - проконсультуватися зі мною. Переходьте за посиланням, додавайтеся в друзі! І пам'ятайте - тільки законні дії дадуть результат!

Разом ми сильні та непереможні! Слава Україні!

Про автора

Антон Тимченко

Антон Тимченко

Адвокат, експерт із питань ЖКГ, земельних, майнових, трудових та сімейних відносин

20
Останні публікації:

Полтавщина:

Наш e-mail:

Телефони редакції: (095) 794-29-25 (098) 385-07-22

Реклама на сайті: (095) 750-18-53

Запропонувати тему