Розмір тексту

Аліменти для повнолітніх, які продовжують навчання: як отримати їх від батьків?

Звично думати, що на аліменти від батьків можуть претендувати тільки неповнолітні діти. Для декого навіть стає новиною, що і повнолітній має право законно отримувати гроші. Нещодавно допоміг кільком знайомим у цьому питанні, вирішив проінформувати і вас.

Я - Антон Тимченко, юрист, який дасть відповіді на ці та інші питання, з котрими щодня зіштовхуються прості полтавці. Від боргів за комуналку до земельних, майнових, трудових та сімейних відносин. Зі свого досвіду я знаю, що багато наших городян не можуть дозволити собі платні послуги юристів, або ж не мають часу чи інших можливостей розібратися в безкінечній бюрократії, в законах та нововведеннях. Тому я вирішив допомагати своїм землякам, давати корисні інструкції, поради, показувати дієві кроки, щоб вони реально вирішували свої проблеми!

То ж, що робити, коли ви стали повнолітнім, але й досі потребуєте аліментів від батьків?

Почну з того, що за ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. В свою чергу відповідно до ст. 199 Кодексу, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. ПРАВО НА УТРИМАННЯ ПРИПИНЯЄТЬСЯ У РАЗІ ПРИПИНЕННЯ НАВЧАННЯ. Якщо син чи донька проживає або з батьком, або з матір’ю, то до суду з позовом про стягнення може звернутися той з батьків, з ким проживає їхня дитина (або вона сама).

Часто буває, що батьки ухиляються від виконання обов'язку по утриманню своїх повнолітніх дітей. В такому разі потрібно бути готовим звернутися до суду.

Як це зробити? 

  1. Підготувати позовну заяву. Це можна зробити шляхом: а) звернення до центрів з надання безоплатної правової допомоги; б) звернення до адвоката; в) самостійно складення позову шляхом використання зразків позовних заяв, що містяться в інтернеті. У цьому випадку, я рекомендую звертатися до юристів, що заяву скласти якісно, це додасть шансів на отримання результату.
  2. На підставі п. 3 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви про стягнення аліментів судовий збір не сплачується. Отже, ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ Є БЕЗКОШТОВНИМ! 
  3. Відповідно до ст.ст. 27, 28 Цивільного процесуального кодексу України, позов про стягнення аліментів може бути поданий до суду як за місцем проживання відповідача так і за місцем проживання позивача.
  4. Подати позов може неповнолітні або хтось із батьків, з яким він проживає.  

Які обставини мають бути встановлені в суді та доведені при розгляді справи про стягнення аліментів на утримання повнолітніх? 

1) досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; 

2) продовження ними навчання; 

3) потреба у зв'язку з цим у матеріальній допомозі; 

4) наявність у батьків можливості надавати таку допомогу. 

Які документи треба для встановлення цих обставин?

- копія паспорта та ідентифікаційного коду (дитини чи того з батьків, хто звертається з позовом до суду);

- копія паспорта та ідентифікаційного коду відповідача (того з батьків на кого подають до суду, за наявності);

- копія свідоцтва або рішення суду про розірвання шлюбу між батьками дитини;

- копія свідоцтва про народження дитини;

- довідка про склад сім’ї за місцем проживання дитини (її реєстрації); 

- довідка з навчального закладу про те, що дитина є студенткою (студентом) навчального закладу та термін самого навчання;

- копія договору про навчання чи наказу про зарахування до навчального закладу;

- копії чеків щодо підтвердження сплати за навчання (за умови контрактної форми);

- довідка з гуртожитку щодо проживання у ньому студента (студентки);

- докази понесення витрат на сплату гуртожитку чи сплату орендної плати за проживання у квартирі (за на явності); 

- довідка про заробітну плату одного з батьків, з якого передбачається стягнення аліментів (за наявності).

Якщо виникають складнощі з отриманням доказів (документів), то маєте право подати до суду клопотання про їх витребування. В такому разі суд зобов'яже особу, в якої знаходяться докази, надати їх до суду. Це в першу чергу стосується документів, що містять інформацію про доходи батьків.

При визначенні розміру аліментів, зокрема, враховуються:

- вартість навчання;

- вартість підручників;

- вартість проїзду до навчального закладу;

- проживання за місцем знаходження навчального закладу.

Яким може бути розмірі аліментів?

Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням:

  • стану здоров'я та матеріального становища дитини;
  • стану здоров'я та матеріального становища платника аліментів;
  • наявністі у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
  • наявності на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
  • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
  • інші обставини, що мають істотне значення.

Водночас суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову. Таким чином кошти будуть сплачені за весь час розгляду справи в суді.

Також додам, що право на отримання аліментів мають повнолітні дочка чи син, які навчаються як на денній так і на заочній формі навчання.

Коли припиняється право на отримання аліментів?

У разі припинення ними навчання. Поновлення навчання, за умови недосягнення 23-річного віку,  дозволяє звернутися з новим позовом до суду про стягнення аліментів.

Ось така інструкція, з якої ясно: так, аліменти для повнолітніх є законним правом! Хай мої поради принесуть користь вам чи вашим знайомим! І нагадую - тільки законні дії дадуть результат!

Про автора

Антон Тимченко

Антон Тимченко

Адвокат, експерт із питань ЖКГ, земельних, майнових, трудових та сімейних відносин

14
Останні публікації:

Полтавщина:

Наш e-mail:

Телефони редакції: (095) 794-29-25 (098) 385-07-22

Реклама на сайті: (095) 750-18-53

Запропонувати тему