«Справедливий» розподіл 168 млн грн на громади із Фонду розвитку територій
Шановні друзі, хочу наглядно продемонструвати вам, як «справедливо» розподілилися 168 мільйонів бюджетних коштів на розвиток громад і хто лідер отримання цих коштів.
Минув рік депутатської діяльності депутатів Полтавської обласної ради 8-го скликання, а у нас немає жодного системного перетворення: не запущено сміттєпереробний завод, не розроблено програми підтримки малим підприємцям та аграріям, не створено жодного робочого місця, не розроблено механізм компенсації коштів на різницю в тарифах для населення, в наслідок чого «на плечах» обласного бюджету ще на рік буде висіти комунальне підприємство «Полтаватеплоенерго» — єдине в Україні, яке постачає теплову енергію виключно для містян і не підпадає під меморандум. А для того, щоб не залишити людей без тепла, облраді доведеться знімати кошти з інших бюджетів, урізати заробітні плати і спрямовувати кошти на погашення різниці тарифів.
Проте, у той же час відбувся розподіл коштів Фонду розвитку територій Полтавської області в сумі понад 168 млн грн. Ці кошти, теоретично, мали б порівну розподілити серед громад області з урахуванням кількості населення. І ці фінанси мали б піти на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт об’єктів інфраструктури комунальної власності області, ремонти доріг та інші потреби громад Полтавської області. Та щось пішло не так: розподіл відбувся досить однобоко і опосередковано — серед «своїх», лояльних до провладної партії, депутатів, які спрямували ці кошти як самі того забажали. Як саме це відбулося Ви дізнаєтеся згодом.
Таким чином громади позбавили можливості рівноцінно розвиватися. А ресурс обласного бюджету, передбачений для розвитку громад, став інструментом маніпуляцій між політичними силами. Так, у політиці завжди були і будуть «бої без правил», і все б нічого, якби ці події не стали елементарним шахрайством за рахунок жителів громад Полтавщини.
Кошти ФРТ в 2021 році розділені на підставі засідань робочих груп і 9-ти Розпоряджень Голови Полтавської ОДА. Наведу ці розпорядження нижче:
1. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 23.11.2021 № 795Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено коштів згідно додатку 1 і 2 разом: 6 205 850 грн.
2. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 18.11.2021 № 775Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено: 45 471 742 грн.
3. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 01.11.2021 № 733Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено: 12 766 135 грн.
4. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 27.09.2021 № 664 Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено: 30 929 971 грн.
5. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 14.09.2021 №638 Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено: 9 577 872 грн. (в розпорядженні допущена арифметична помилка, вказана ця сума, а по факту вона на 200,0 тисяч менша – 9 377 872 )
6. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 31.08. №617 Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено: 13 880 000 грн.
7. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 13.08. №590Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено: 14 337 798
8. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 09.08. №571Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено: 15 235 000
9. РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови Полтавської ОДА від 27.07. №544Про розподіл у 2021 році коштів Фонду розвитку територій області розподілено: 20 275 905
А тепер все це поясню в цифрах. В розрізі громад Полтавської області.
![](https://i1.poltava.to/uploads/2021/12/08/photo_20211208_174425.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2021/12/08/photo_20211208_174442.jpg)
Таким чином відбувся несправедливий розподіл коштів. Із 1 376 785 мешканців Полтавщини аж 627 452 чоловік (45,6%) – тобто майже половина не отримала майже нічого. Тобто з Фонду розвитку територій на «неугодні» громади виділено менше 10 грн на 1 жителя. Хоча, до слова, це переважно жителі найбільших промислових міст — Полтави і Кременчука, які і є одними з найактивніших наповнювачів обласного бюджету. У той же час, інші громади отримали від 200 до 750 грн на 1 жителя. Сплачуючи при цьому, менші відрахування. Де ж тут справедливість?
Зазначу, що програма розвитку територій існує з 2017 року і раніше щороку кожен депутат отримував «свій» мільйон гривень із ФРТ не залежно від того - опозиційний він чи провладний, і спрямовував на свій виборчий округ, виходячи із потреб громади. Але цьогоріч відбулося «диво» — левову частину коштів отримали ті політичні партії(!), які підтримують провладну більшість, і для того, щоб «остудити пил» депутатів, які не згодні з таким розподілом і мають власну думку, кошти взагалі почали видаватися головам фракції для того щоб депутатів поставити на своє місце. Так у нас з'явилися лідери, які отримали максимальну кількість цих коштів. Детально із розподілом робочої групи можна ознайомитися за посиланням.
![](https://i1.poltava.to/uploads/2021/12/08/photo_20211208_192532.jpg)
Також ця Програма містила ПОРЯДОК використання коштів Фонду розвитку територій області. Цей же Порядок визначав механізм використання коштів Фонду розвитку територій області:
«Фонд створюється за рахунок коштів бюджету розвитку обласного бюджету з метою забезпечення розвитку територій області та використовується на: − будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт об’єктів інфраструктури комунальної власності області; − придбання обладнання та предметів довгострокового користування (капітальні видатки) для бюджетних установ комунальної власності області; − реконструкцію та капітальний ремонт доріг загального користування місцевого значення Полтавської області; − інші заходи розвитку».
П.7. Порядку передбачав, що «Робоча група здійснює розгляд відповідних пропозицій з метою відповідності поданих заявок напрямкам використання Фонду». Форма заявок, яка мала б містити погодження з депутатом, є складовою Програми.
НІЯКОГО ІНШОГО ПОРЯДКУ ВИКОРИСТАННЯ КОШТІВ для розвитку територій з Фонду НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО. Його просто придумали в ході розподілу коштів. І за той свавільний порядок, коли відбувався цей розподіл, ДЕПУТАТИ НЕ ГОЛОСУВАЛИ.
Окрім цього, багато громад отримали відмови від Полтавської обласної ради у процесі розподілу коштів із Фонду розвитку територій. Детальніше із цим переліком можна ознайомитися за посиланням.
Знаєте, мені вся ця ситуація нагадує режим Януковича, якщо ти в «Партії» — для тебе все, навіть «зірку з неба», коли ти не регіонал, то окрім «дулі з маком» ти отримаєш ще й політичні переслідування. Так от, шановні колеги, нагадаю, чим же закінчилася історія режиму Януковича в 2013 році, і зараз ситуація в країні повторюється точно так само — загальне зубожіння, проблеми з комунальними тарифами, ніякої системності. Так от, Янукович також думав, що влада буде вічною, але не склалося. Тому, колеги, проаналізуйте те, що ви зараз робите і до чого спонукаєте громади області. Будьте людьми і згадайте, що ми представляємо інтереси тих громад, які довірилися нам. А ті кошти, які розподіляються Фондом розвитку територій — це не «гроші» якогось конкретного депутата, які він використає для власного піару, це кошти, які ідуть безпосередньо в громади і на їхній розвиток відповідно до потреб людей. І ми, депутати партії «За майбутнє», категорично НЕ ПІДТРИМУЄМО такий несправедливий розподіл для громад. І будемо наполягати на справедливому перерозподілі, який врахує потреби всіх мешканців громад!