Опале листя: непотріб чи навпаки? Які є альтернативи використання?
Купи опалого листя лежать в скверах, парках та на прибудинкових територіях. Здебільшого листя або потрапляє разом з сміттям на Макухівку або ж його спалюють. А чи є альтернатива?
З настанням осені у комунальників є додаткова робота - прибирання листя. З зелених насаджень міста збирається чималенька кількість. Але куди його подіти?
![](https://i1.poltava.to/uploads/2021/11/10/4mrlqjyraz_u_cye8uxaq7mfmd1ocusczheupkyqiwc3_xoe8fhtmdzum2uj_ja3hv5fo1cquznm2nsvzwuy0kl8uykhoyrawl_u8s7ypycdfle_vygapdenripkiexgj9vz.jpg)
Декілька років тому працівники комунального підприємства «Декоративні культури» облаштували полігон для зберігання листя. А й в подальшому утворення з нього компосту.
Ідея хороша: парки та сквери будуть отримувати природну органіку. Проте це роблять лише з листям, яке збирають комунальники.
Проблема виникає з листям, яке збирають містяни на своїх прибудинкових територіях. Варіанти два:
- палять, але це не дуже екологічно;
- утворюють цілі кучугури з листя біля сміттєвих баків.
З приводу останнього у соцмережах розгортаються цілі дискусії і флешмоб з фото. А ще лунають скарги, що листя не вивозять.
![](https://i1.poltava.to/uploads/2021/11/10/hfbh77lkvibbv5wasdn5u99z4dok30ibw89liepc1qqlrimsyixoytwyx863lhnpgv3qapohgnuyioubscd9gui358jxi_sic13v1b2gapyhtjzmhp3gwi3kmpxvpalslpohos.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2021/11/10/__6eyhfzicdeoeji8dkx8zc0l2mivpooocvkv2toojccd5uaxdflkwkfbyyybvrqbr7imzj5svuiulcjilnocy_pr2drvc9lrtbhctwihpiugch9kkb6zdadbhapcchl8noyg4c.jpg)
А як вивезуть, то воно потрапить в перемішку з сміттям на сміттєзвалище. Шкоди воно там не зробить, але його можна використати з користю.
Яка практика інших міст та країн з цього питання?
Більшість міст та країн компостують листя і використовують як добриво. Використовують листя і як мульчу. Розкидане на вільних ділянках грунту вологе листя зупинить ріст бур'янів, вивітрювання грунту і вимивання з нього мінеральних речовин. Така практика є і в США. Там листя залишають на газонах. А у місцевих жителів проводять збір листя і відправляють його на компост.
У Німеччині за допомогою опалого листя опалюють будинки. А у Великій Британій роблять з нього тверде паливо.
Також в ЄС та Ізраїлі опале листя і суху траву використовують для виробництва біогазу.
В Україні теж є цікаві практики, які можна брати за приклад, переймати досвід і також використовувати. Для прикладу - папір з листя. І це реальність!
Український винахідник Валентин Фречка придумав спосіб переробки опалого листя у папір. Спочатку досліди в домашніх умовах, а згодом патент та перша партія виробів. Рік тому на Житомирському картонному комбінаті виготовили першу партію паперових виробів з використанням опалого листя. Крім того, такий папір може бути перероблений до семи разів.
Тож чому не брати приклад? Можна запросити до міста або зв`язатися з цим фахівцем, щоб обмінятися досвідом. Але чи цікаво буде це нашим керманичам? Після візиту арбориста, бачу що не дуже. А нові технології та використання листя як матеріалу...це було б кроком вперед.